DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Kent Yöneticileri’ne ; “Kocaelispor’un Başarı Reçetesi” ! Murat Uzar Yazdı …

18.06.2019
1.377
A+
A-

Kıymetli CESUR KOCAELİ okurları geçen hafta 14 Haziran Cuma akşamı Kocaelispor’ umuzun Mali ve Olağanüstü Seçimli Genel Kurulu Dolphin Yunus Emre Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Tek adaylı olmasına rağmen, Bir O kadar kamuoyu ilgisinin yoğunlaştığı ve salonun hınca hınç dolduğu Genel Kurulda oy kullanma hakkı olan 533 üyeden biri olarak bende katılımda bulundum. Kocaelispor için zamanını ve ihtiyaca göre belli bütçeyi oluşturup harcayacak olan yeni seçilen yönetici arkadaşlara ve Başkan Hüseyin ÜZÜLMEZ’ e başarılar diliyorum.

Baştan sona katılımcıların, Eski ve yeni başkanın konuşmalarını can kulağı ile dinledim. Üzülerek belirtmeliyim ki duymak istediğim Neyi NASIL yapacaklar hususunda hiçbir şey duyamadım. Kocaelispor’un güncel borçları Nasıl temizlenecek? Transfer hakkı Nasıl elde edilecek? Geleceği Nasıl inşa edilecek? Bunlar gündemde değildi. Umarım göreve talip olup seçilen Sayın Hüseyin ÜZÜLMEZ ve geçici olarak oluşturduğunu düşündüğüm yönetimine bu yazım ulaşır ve bir nebze olsa da katkı sunmuş olurum.

Öncelikle bir spor adamı olarak hoş olmayan bir durumu paylaşmalıyım. 2 milyon nüfuslu Kocaeli ilinin takımı 533 üye ile Genel Kurul yapıyorsa, Hiç kimse kusura bakmasın bu ayıp önce bugüne kadar bu takımda yönetimde bulunanların, sonrasında ise ildeki dinamiklerin (Yerel Yönetimler, Sivil Toplum Kuruluşları, Siyasi Partiler, Spor Kulüpleri ), taraftar gruplarının, potansiyel üye konumundaki tüm Kocaeli’ lilerindir. Gönül ister ki Kocaelispor’ un Genel Kurulları Kapalı Spor Salonlarında binlerce kişinin katılımları ile yapılsın.

Kocaelispor borçlu bir Kulüp, Süper Ligdeki ….milyon Euro borçlu kulüplerin yanında devede kulak kadar borcu olan bir kulüp.. Hele bu ilin maddi gücü yanında.. (Kocaeli ülke ekonomisinde fert başına elde ettiği Milli Gelirde birinci olmasının yanı sıra, Ülke İmalat sektöründeki katkı payı ise %13 tür) Kulübü doğru yönetemeyen, kısa ve uzun vadeli planlamalar yapmayan, kentin gücünü kulüpte birleştiremeyen, sporcuyu kazanmayı ve yönetmesini bilmeyen, taraftarı yönlendiremeyen yönetimler O camiayı geriye götürmeye mahkumdurlar.

Bir durum tespiti daha yapmak istiyorum. İşbaşına gelen yönetimin Başkanı Sayın Hüseyin ÜZÜLMEZ’ in siyasi bir kimliği olması nedeniyle tüm camiayı toparlamada zorlanacak gibi duruyorsa da; En azından başlangıç döneminde Büyükşehir Belediyesi başta olmak suretiyle alacağı destekle bu durumu avantaja dönüştürebilir.

Kocaelispor’ un geleceğini güvence altına almak, İyiye ve güzele erişmek için Neler? Nasıl? yapılmalı.. Önerilerim aslında bir proje olarak ele alınıp ilgilileri tarafından değerlendirilmeli.

  • Transfer yapma yetkisinin alınması yönetimin önceliği olmalı, Kulüpten gidecek sporcularımızın yerine yenilerini monte edip en azından bulunduğumuz 3. Ligdeki konumumuzu muhafaza etmek için zorunlu olduğunu düşünüyorum.
  • Öncelikle ilk yıl hedefinin Şampiyonluk olmayacağı açıkça paylaşılmalı, İlk yıl yönetim gelecekle ilgili kulübün devamlılığı sağlayıcı projeleri yaşama geçirmeye çok daha fazla mesai harcamalı.
  • Üye yapılanmasını farklı bir modelle öncelikle sporun içinde olan hedef kitleyi Kocaelisporlu yapmaya yönelik olarak KASKF ile işbirliği içinde, Amatör Spor Kulüp yöneticilerini kapsayacak bir yaklaşım kalıcı hale getirilmelidir.
  • Kocaeli Amatör Spor Camiası ile üye yapılanması olarak birlikteliğin tesis edilmesi sonrası, Amatör Kulüp Yönetimleri ve hocaları ile işbirliği içinde göze batan, gelecek vaat eden amatör sporcuların Kocaelispor’ a geçiş yapmasının sağlanması ve kulübüne de maddi destek verilecek şekilde bir model geliştirilmelidir.
  • Maddi sorunların aşılması ve süreklilik arz edecek bir gelir düzeninin tesis edilmesi konusu yeni dönemin en önemli projesi olmalıdır. Çözümü ise; KURUMSAL ÜYELİK yapılanmasının tesis edilmesidir. Kurumsal üyelik ilimizde faaliyet gösteren Sanayi ve Ticari işyerlerinin Kocaelispor üyesi yapılmasıdır. İlimizde 50 ve üzeri personel çalıştıran işyeri sayısı 2500 ün üzerinde olup, ilk 500 büyük firma sayısı ise sürekli 100’ e yakın olarak gerçekleşmektedir.

Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri, Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Ticaret Odası ve Organize Sanayi Bölgesi Yönetimleri ile işbirliği içinde oluşturulacak bir modelle firmaların büyüklüğüne göre (Çalışan sayısı, Bütçesi vb) belirlenecek tutarların yıllık olarak ve süreklilik arz edecek şekilde KURUMSAL ÜYE yapılması sağlanmalıdır.

 

  • Böyle bir yapılanma içinde oluşturulacak Kocaelispor Yönetimleri de Kurumsal bir kimliğe dönüştürülerek, Söz konusu kurumları (Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Ticaret Odası ve KASKF’ nunu temsilen 1’ er yönetici Yönetimde olmalıdır.

 

Özetle bundan sonraki süreçte Kocaelispor Yönetiminin önceliği günü kurtarmak yerine, Geleceği inşa etmek olmalıdır. Gönül ister ki böyle bir yapılanma sonrası, Sportif başarıların gelmesi ile birlikte hak ettiğimiz Süper Ligdeki yerimizi alıp, hemen her yerde EN BÜYÜK KÖRFEZ diyebilelim.

____

Bazı insanlar olmasını ister,

Bazıları olmasını bekler,

Bazıları ise oldurur.  YA SİZ. ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.