DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Başiskele Belediyesi Kiralanan ve Kiralanacak Taşınmazlar ! Zeki Karataş Yazdı …

04.07.2019
1.299
A+
A-

Belediyemiz bünyesinde bulunan taşınmazlar gelir amaçlı kiraya verilmekte. Söz konusu taşınmazlar ile ilgili 29.05.2019 tarihinde verilen bilgilerde toplam kira geliri aylık 48019 TL gibi görülmekte.

Kiraya verilen taşınmazlar hakkında bazı bilgilerin eksikliği öerneğin vakıflara ve cemaatlere verilen bazı taşınmazların hakkında bilgiler olmadığı veya yeralanların ise ne kadar kira ödedikleri belirtilmemiş.

Yine taksi durağı, resturant, yüzme havuzu ve benzeri şekilde kullanılan taşınmazlar verilen bilgi içinde yer almadığı göze çarpmakta. Bu durum ilgili yerler hakkında net bilgi edinilmesinin önüne geçmekte.

Kiraya verilen ve kiraya verilmesi planlanan yerlerin başında kafeterya ve büfeler gelmektedir. Birkaç yer kreş amaçlı verildiği görülmekte.

Ancak Karşıyaka bölgesinde yer alan ve bazı vakıflara ve cemaatlere verilen üç katlı binanın kiralanma bilgileri hiç yer almadığı gibi kim tarafından ve ne amaç ile kullanıldığı, uzun süreli verilen iki katlı binanın ise kiralama miktarı bilgileri yer almamakta.

Bu gibi taşınmazlardan kira alınmaması veya az miktarda alınması kamu zararını ortaya çıkartmaktadır.

Buna bağlı olarak kiralanan yerlere bakıldığında ise yaklaşık aylık kira ödemesi 56965 TL civarında. Tasarruf tedbirleri kapsamında sözleşmesi fesih edilen yerlerin kira bedelleri eklendiğinde ise aylık ödeme rakamı 80715 TL gibi bir rakama ulaşmakta.

Aylık olarak ödenen kira bedellerine bakıldığında ise yüzde 68 spor salanları, yüzde 12,5 civarı kuran kursları, yüzde 7 gibi bir kısmı Halk Eğitim Kursları oluşturmakta. Fesih yapılan yerlerin yarıya yakını yine spor salonları için ödenen iki taşınmaza ait kiraları kapsamakta.

Spor salonlarına bakıldığında Yeniköyde yerel seçimler öncesi açılışı gerçekleştirilen bayan spor merkezi 12000 TL aylık kira ödemesi ile başı çekmekte. (Başkanlık tarafından yapılan ikili görüşmeler ile bu kira bedelinin bir miktar düşürüldüğü yönünde bilgi edinilmiştir.)

Taşınmaz sahipleri için uygun bir yatırım konumunda ve kullanıcı sayılarına bakıldığında burada görev yapanlar için çok uygun çalışma ortamı, koşulları sunmakta. Bu durum bazı soru işaretlerini de beraberinde getirecektir.

Yine benzer şekilde Yeşilyurt mahallesinde iki ayrı salona toplamda 9000 TL, Serdar mahallesinde 6000 TL gibi ödenen aylık bedeller örnek olarak verilebilir. Salonların bulundukları bölgelerde ve kulanım alanları göz önünde bulundurulduğunda kira bedellerinin yüksek olup olmadıkları ilgili kurumlar tarafından değerlendirilmelidir.

Geçmişte parklarda yer alan spor aletleri ile halkımız spor yapmaya yönlendirilmiş olsa da günümüzde ise bu yönleniş salonlara olmuştur. Temmuz 2019 Meclis toplantısında kullanım yoğunlukları ölçülmesi yönünde karar alınmıştır.

Spor merkezlerinde sadece kiralar maliyetleri değil, binaların onarım, bakım, elektrik, su, spor aletleri ve bakımları gibi bir çok unsur karşımıza çıkmakta ve maliyetleri daha da yükseltmekte.

Kira bedellerinin azaltılabilmesi için belediyemiz bünyesinde kullanılmakta olan mahalle konakları ve benzeri yapılar da yine bu amaç ile kullanılmaları mümkündür. Salonların yine ekek ve bayanlar için dönüşümlü kullanımları sağlanabilir. Böylece bölgede birden fazla yer kiralanmamış olacaktır.

Başiskele Halkının Bilgilendirilmesi Adına.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.