DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Başiskele Belediyesi’nin Borç Stoğu !

24.06.2019
1.554
A+
A-

Belediyemiz halkına hizmet anlayışı adına yapmı olduğu bir çok çalışmayı gerçekleştirmek için maddi kaynaklara ihtiyaç duyar. Bu kaynaklar merkezi bütçeden gelebildiği gibi gayri menküller ve yatırımlardan oluşabilmekte. Maddi kaynakların oluşturulmadığı veya zamanında temin edilememesi durumunda yapılan bu çalışmalar ile ilgili harcamalar belediye borç hanesine yazılmakta.

31 Mart 2019 yerel seçimler sonrası yapılan çalışmaların uygunluğunun incelenmesi ve hata yapılmaması adına dosyaların çalışma öncesi incelenmesi amacı ile hukuk işlerinin yerine getirmeye çalıştığı çalışmayı daha önce Kocaeli Büyükşehir Belediyeinde teftiş bölümünde görev yapan bir arkadaş nakil ile belediyemiz bünyesinde Teftiş Kurulu Müdürlüğü oluşturularak çalışmalarına başlamıştır.

Belediyemiz borçlarını oluşturan harcamalara örnek verecek olursak:

 

Borç                               Alacak                      Borç Kalanı

1.957.466,83 TL         2.576.457,86 TL              621.991,03 TL

 

Büro Makineleri        

Büro makineleri alt başlıklarında ise Bilgisayar ve sunucuları, Bilgisayar ve Çevre Birimleri, teksir ve Çoğaltma makineleri, Haberleşme Cihazları, Ses Görüntü ve Sunum Cihazları, Aydınlatma Cihazları, Diğer büro Makineleri ve aletleri yer almaktadır.

Spor Salonlarında Kullanılan Malzemeler ;

Borç                               Alacak                      Borç Kalanı

657.857,45 TL               1.298,00 TL          656.559,45 TL

 

Spor Amaçlı Kullanılan Demirbaşlar   ;   

Borç                               Alacak                      Borç Kalanı

0,00 TL               715.452,11 TL                             0,00 TL

 

Gibi harcama kalemleri ve borçlarına örnek verilebilir. Veriler 2018 yılı bir yıllık harcamaları gösteren kesin mizan tablolarından alınmıştır.

 

Vatandaş bilgi ve talepleri konu başlığında 24.04.2019 tarihi itibarı ile Başiskele Belediyemizin mal, hizmet alımı ve yapım işleri ile ilgili borç ve alacakları ile ilgili yapmış olduğu bilgilendirmede:

 

ALACAKLA: Gelirlerden alacaklar, Gelirlerden takipli alacaklar, Gelirlerden tecilli alacaklar, Diğer faaliyetlerden alacaklar olmak üzere TOPLAM 43.436.478,99 TL

 

BORÇLAR ise:

Gerçek ve Tüzel Kişilere Olan Borçlar                    47.006.254,09 TL

Banka Kredileri                                                      7.246.122,08 TL

Ödenecek Vergi ve Fonlar                                       1.311.727,49 TL

Ödenecek SGK Prim ve İşsizlik Fonu                       2.712.202,66 TL

Kamu İdare Payları (Kalkınma Ajansı)                     1.878.710,61 TL

Vadesi Geçmiş, Yapılandırılmış SGK Prim Vergi    49.301.021,98 TL

TOPLAM    109.456.038,91 TL

 

Sgk prim borçları gibi bazı borçlar kamu borcu olarak kabül edilerek benzer bir çok kurum gibi ödemeleri konusunda hassasiyet gösterilmemekte. Oysa çalışanlar sağlık hizmetlerden yararlanmaktalar. Primlerin ödenmemesi veya zamanında ödenmemesi ilgili kurumun zarar etmesine, mevcut zararın daha da büyümesine neden olmakta. Oluşan bu zararın için hazineden ilgili kuruma sermaye transferi yapılarak kapatılmaya çalışmakta.

 

Önceki yıllarda Belediyemiz İl Emniyet Müdürlüğüne yeni bina yapılması için yer tahsis etmişti. Yer tahsisi yapılırken daha önce bir çok kurumlarda benzer uygulamalarda olduğu gibi arazinin bedeli kamu borçlarından düşülmek üzere arazi devri gerçekleştirilmişti. Arazinin devri ile yaklaşık 24 Milyon TL civarında bir borcun mahsuplaşıldığı ve nerede ise kamu borçlarının tamamına yakını ödenerek kapandığına yönelik konuşmalar o gün ki meclis toplantısında yapılmıştı.

 

Ancak 24.04.2019 tarihinde ki borca baktığımızda Gerçek ve Tüzel Kişilere olan borç, Banka Kredilerine olan borçlar hariç tutulduğunda kamuya olan borçlar 55.203.662,74 TL civarında. Arazi devri olmayıp ve 24 Milyon civarında borç mahsuplaşılmamış olsaydı bu borç 79 Milyon civarında ve TOPLAM BORÇ ise 134 Milyon TL üzerinde olması muhtemeldi.

 

Bu gün dahi yapılan arazi satışlarının edellerinin çoğunluğu Gerçek ve Tüzel Kişilere Olan Borçlara, Banka Kredilerine gitmekte. Geçmişte bu gibi borçların ödenmesinde arazi ve araç devirleri yapıldığı fısıltı gazetelerinde konuşulmuştu.

 

Oysa ki arazi satışları gerçek değerinde yapılarak yatırıma dönüştürülse, yapılan bu yatırımlarla elde edilen gelirler ile vatandaşların kolaylaştırıcı yönde kullanılmak üzere doğru şekilde kullanılmasını sağlayarak, vatandaş üzerinde ki vergi yükünün azaltılması sağlanabilir. Ayrıca İSRAFIN önüne geçilerek daha çok kamu yararı sağlanmış olur.

 

Başiskele Halkının Bilgilendirilmesi Adına.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.