DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

O Sendika 1 MAYIS’ı Kocaeli’de Kutluyor !

Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, bu yıl 1 Mayıs’ı “Geçim sıkıntısı ve emeğin haklarına saldırılar” konu başlığı ile Kocaeli’nde yüz binlerin katılımı ile kutlayacaklarını söyledi. Gülnar, “Adımız, inancımız, ten rengimiz, yaşam biçimlerimiz, yaşadığımız şehir, çalıştığımız iş yeri farklı olsa bile işçi/emekçi olmanın ortak paydasında buluşacağız” dedi. Yaklaşın 1 Mayıs ile ilgili Türk Konfederasyonu’nun çalışmalarına […]

29.04.2019
493
A+
A-

Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, bu yıl 1 Mayıs’ı “Geçim sıkıntısı ve emeğin haklarına saldırılar” konu başlığı ile Kocaeli’nde yüz binlerin katılımı ile kutlayacaklarını söyledi.

Gülnar, “Adımız, inancımız, ten rengimiz, yaşam biçimlerimiz, yaşadığımız şehir, çalıştığımız iş yeri farklı olsa bile işçi/emekçi olmanın ortak paydasında buluşacağız” dedi.

Yaklaşın 1 Mayıs ile ilgili Türk Konfederasyonu’nun çalışmalarına devam ettiğini belirten Edip Gülnar, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Dünya ekonomisi gelişiyor, ticaret artıyor, karlar patlıyor, ama emeğin bütün bu zenginliklerden aldığı pay azalıyor, bu nedenle sosyal adalet git gide bozuluyor. Pasta büyüyor ama geniş kesimlerin yoksulluğu bitmiyor. Üretilen zenginliğin, adaletsiz bir şekilde paylaştırılması tüm insanlığı tehdit ediyor. yaşadığımız bu sorunları mücadeleyle aşmamız gerekiyor. Ekonomik kriz satın alma gücümüzü her geçen gün düşürüyor. Birbiri ardına gelen zamlar emekçilerin belini büküyor. Bizlerin temel gıda maddeleri dahi artık ‘Lüks’ haline geliyor.

KRİZDEN KURTULMANIN YOLU IMF OLMAMALI

İşçi sınıfının örgütlü gücü olarak 1 Mayıs’ta Kocaeli meydanında hep birlikte haykıracağız. Kıdem tazminatları başta olmak üzere, işçi hak ve özgürlüklerinde gerilemeye yol açan, emeklilikte yaşa takılmamıza neden olan her türlü program, adı ne olursa olsun bizler için IMF programıdır. Bu programa karşı olmak ve haklarımıza sahip çıkmak hepimizin sorumluluğudur. Bir kez daha ifade etmek isterim kıdem tazminatı örgütlü-örgütsüz tüm emekçilerin hakkıdır. Kıdem tazminatı bizim kırmızı çizgimizdir. Kıdem tazminatı işçi sınıfının vazgeçilmezidir. kızımızın gelinliği, oğlumuzun damatlığıdır.

VERGİDE ADELET İSTİYORUZ

Toplumun büyük bir bölümünü oluşturan ücretli, emekli, iktisaden dar ve sabit gelirli geniş halk kesimlerinin geçim koşullarını göz önünde bulunduran bir vergi politikası istiyoruz. Vergide “Az kazanandan az, çok kazanandan çok” ilkesinin geçerli olasını talep ediyoruz.

KİT’DEKİ İŞÇİLERE KADRO İSTİYORUZ

696 sayılı KHK ile kadro geldi ama hala sorunlarımız bitmedi. Örgütlenme ve toplu pazarlık hakkımızı sınırlayan düzenlemeler devam ediyor. Enflasyonun yüzde 20’ye dayandığı koşullarda kadroya geçirilen işçilere yüzde 4 ücret zammı veriliyor. Özel sektörde de taşeron çalıştırmanın önüne geçilmiyor. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin en az önemsendiği iş yerlerinin başında yine taşeron şirketler geliyor. sendika seçme özgürlüğüne saygı gösterilmiyor, sendikal ayrımcılık yapılıyor.

108 ARKADAŞIMIZ İŞ CİNAYETİNE KURBAN GİTTİ

İş cinayetleri durmak bilmiyor, sadece Mart ayında 108 arkadaşımız iş cinayetlerine kurban gitti. Ama insan yaşamının, insan onurunun hiçe sayıldığı çalışma koşulları bizlere sunulmuş bir lütuf gibi kimi çevrelerce savunuluyor.

İŞSİZLİK ADETA PATLADI 

İşsizlikteki artışın önüne geçilemiyor. İşsizlik sosyal dışlanmayı kaçınılmaz hale getirip insana yaraşır, yaşam umudunu söndürüyor. Özellikle, eğitimli genç işsizliği toplumsal felakete davetiye çıkartıyor. Eşit işe, eşit ücret, iş yerinde ayrımcılık ve tacizin engellenmesinin yanı sıra son dönemlerde bir utanç kaynağı olarak sıkça duyulan çocuk istismarının önüne geçmek, adil ve yaşanabilir güzel bir dünya kurmamız için biz emekçilerin asli görevleri arasında yer alıyor.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.